Innowacyjne Budownictwo – w Polsce

Polskie budownictwo dorównuje obecnie wszystkim europejskim oraz światowym standardom. Dowodem na to może być ogromna różnorodność nowo powstałych budowli, w których znajdują się zarówno niekonwencjonalne biurowce, jak i praktyczne bloki na nowoczesnych osiedlach czy innowacyjne obiekty przemysłowe.

Wieżowiec Q22 w Warszawie 

Jeden z najwyższych warszawskich wieżowców powstał w miejscu rozebranego hotelu Mercure Fryderyk Chopin. Wieżowiec Q22 mierzy razem z masztem 194 metry, co czyni go świetnym punktem obserwacyjnym na Stare Miasto oraz osiedle za Żelazną Bramą, a także pozostałe budynki znajdujące się w centrum miasta. Biurowiec posiada 20 kondygnacji oraz przeszklone, podświetlane lobby, robiące ogromne wrażenie zwłaszcza wieczorami. W wieżowcu oprócz części biurowej znajduje się również 500-metrowa restauracja oraz kawiarnia, a także specjalnie oddzielona dla pracowników sala konferencyjna oraz siłownia. Dzięki odpowiednim projektom użytkowników przestrzeni, wnętrza dostosowane są do indywidualnych potrzeb pracowników oraz zgodne z całościowymi założeniami architektonicznymi. Budowa rozpoczęła się w 2013 roku, a zakończyła w 2016.

 

 

Bloki na Osiedlu Bohaterów Września w Krakowie

Nowo powstałe bloki na osiedlu Bohaterów Września w Krakowie to architektura nowoczesna i opierająca się przede wszystkim na prostocie. Realizacja zaprojektowana przez Tadeusza Lemańskiego wyróżnia się jednocześnie bardzo wysokim standardem. Bloki są całkowicie białe i praktycznie pozbawione zdobień, jednak posiadają kontrastujące, kolorowe wnęki okienne oraz nietypowy kształt kalenicy. Zamiast balkonów, zastosowano w nich loggie, które razem z oknami tworzą na elewacjach geometryczny rysunek. Na każdym z pięter znajdują się cztery mieszkania, a powierzchnia każdego z nich mierzy około pięćdziesięciu metrów kwadratowych. Już niedługo pod budynkami powstać ma podziemny parking, który dodatkowo zwiększy komfort wszystkich mieszkańców.

 

 

Serwerownia Beyond w Poznaniu

Chociaż obecność ogromnych serwerowni zlokalizowanych w halach przemysłowych na terenach niezabudowanych czy przedmieściach nie jest niczym nadzwyczajnym, o tyle specjalnie zaprojektowany do tych celów budynek może być postrzegany jako prawdziwa innowacja w Polsce. Serwerownia Beyond wybudowana została w Poznaniu przy ulicy Dziadoszańskiej. Kompleks ten wypełnia powierzchnię 17 tysięcy metrów kwadratowych i składa się z dwóch funkcjonalnie powiązanych obiektów. Pierwszym z nich jest serwerownia właściwa z częścią logistyczną, a drugim w pełni wyposażony, nowoczesny biurowiec. Komunikacja pomiędzy oba tymi budynkami odbywa się za pośrednictwem dwóch nadwieszonych łączników oraz tunelu podziemnego. Obiekt posiada również specjalną trasę wycieczkową, która nie ingeruje w jego bezpieczeństwo oraz funkcjonalność. Kompleks strzeżony jest przez niemal trzymetrowy, betonowy mur oraz setki punktów kontrolnych i kamer. Łączny koszt inwestycji wyniósł 130 milionów złotych, z czego 30 milionów pozyskanych zostało z funduszy unijnych.